Studenci coraz częściej decydują się na studiowanie za granicą. Nie ma się co ku temu dziwić – rozwiązanie to jest niezwykle opłacalne i niesie za sobą wiele korzyści. Dostęp do nowoczesnego wyposażenia, możliwość poznania kultury innego kraju i żywy kontakt z językiem obcym to tylko kilka z wielu zalet studiowania na prestiżowej uczelni. Zastanawiasz się, jak wygląda proces rekrutacji na zagraniczne uniwersytety i gdzie warto studiować medycynę? Jeżeli tak, to czytaj dalej.

Chcesz studiować za granicą? Przetłumacz dokumenty aplikacyjne!

Studia medyczne za granicą – zalety i wady

Dlaczego tak wielu studentów decyduje się na studiowanie medycyny za granicą? Na tę sytuację ma wpływ kilka istotnych czynników. Należy zacząć od tego, że opłaty rekrutacyjne są tam przeważnie niższe od tych obowiązujących w Polsce. Nieco inaczej sytuacja może wyglądać z czesnym i zawsze warto sprawdzić przed złożeniem podania na studia w Anglii, USA, we Włoszech, studia na Słowacji czy w dowolnym innym kraju.

Co więcej, dla wielu osób jest to olbrzymia szansa na zdobycie cennego doświadczenia i nowej wiedzy. Zagraniczne uczelnie oferują studia w mixie zajęć praktycznych z teoretycznymi. Z tego właśnie powodu gwarantują praktyki w renomowanych szpitalach wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Założeniem tych uczelni jest przygotowywać najlepszych specjalistów tak, aby ich absolwenci stomatologii, weterynarii czy innych studiów lekarskich byli jak najlepiej przygotowani do wykonywania swojego zawodu.

Ukończenie znanego na całym świecie uniwersytetu pozwala nie tylko na poszerzenie swoich horyzontów, ale również wyróżnienie się na rynku pracy. Co więcej, absolwenci otrzymują prawo wykonywania zawodu na terenie całej UE. No dobrze, a czy są jakieś wady studiowania kierunków medycznych za granicą? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Tak naprawdę, wszystko zależy od studenta i tego, czy ciężko będzie mu się odnaleźć w nowym otoczeniu. Warto jednak pamiętać o tym, że w zdecydowanej większości przypadków, aklimatyzacja jest tylko kwestią czasu.

Gdzie studiować medycynę? Renomowane uczelnie i uniwersytety

W jakim kraju najlepiej studiować medycynę? Jest to dość subiektywna kwestia zależna od upodobań co do kraju i klimatu. Przyszli studenci, chcący studiować medycynę za granicą, powinni nie tylko wybierać jak najbardziej renomowane uczelnie, ale też oszacować swoje szanse na przyjęcie. Głównie po to, aby uniknąć rozczarowania na kierunku lekarskim.

Mimo wszystko bardzo często obieranym przez Polaków kierunkiem są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. W obu przypadkach studenci medycyny otrzymują prawo wykonywania zawodu na terenie Unii Europejskiej. Przyczyną wyboru tych dwóch krajów jest też fakt, że używa się tam języka angielskiego. Jego znajomość jest tym samym niezbędna, aby móc wysłać podanie na medycynę. Do najpopularniejszej uczelni medycznej w USA należy Harvard University (Stany Zjednoczone). Jest to tym samym jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków akademickich na świecie.

Z kolei w Anglii są to University of Cambridge i Imperial College London. Decydując się na studia za granicą, warto również rozważyć podróż do innych państw. Na szczególną uwagę zasługują tutaj studia medyczne w Holandii. Uczelnie w tym kraju reprezentują naprawdę wysoki poziom. Znajduje się tam jeden z największych i najważniejszych uniwersytetów w Europie, a mianowicie University of Amsterdam. Warto też rozejrzeć się za innymi krajami oferującymi medycynę, np. takimi jak Francja i Dania.

Rekrutacja na studia medyczne za granicą – wymagania

Jakie są wymagania wobec studentów chcących studiować za granicą? Po pierwsze, muszą oni zdać egzamin maturalny, a także zaliczyć dodatkowe testy dotyczące określonej specjalizacji. Po drugie, muszą oni złożyć aplikację w odpowiednim systemie obowiązującym w danym kraju. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii jest to UCAS, a w Holandii Studielink. Podczas składania aplikacji konieczne jest załączenie takich dokumentów, jak:

 • list motywacyjny,
 • świadectwo maturalne,
 • CV,
 • referencja od nauczyciela.

W niektórych sytuacjach wymagane mogą być również:

 • eseje,
 • świadectwa ocen,
 • wykazy godzin przedmiotów z liceum,
 • wyniki z dodatkowych egzaminów.

Studia medyczne w Wielkiej Brytanii

Warto wiedzieć o tym, że w zależności od kraju, w którym chce się studiować, wymagania co do rekrutacji mogą być różne. Przyjrzymy się bliżej tym, obowiązującym na zdecydowanej większości uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. Pierwszym etapem jest tu złożenie aplikacji poprzez system UCAS. W ramach tego działania możliwe jest wybranie maksymalnie 5 różnych uczelni znajdujących się na terenie UK. Formularz ten można składać tylko do 15 października każdego roku akademickiego. Do podania na medycynę w Anglii aplikant powinien załączyć świadectwo maturalne, personal statement oraz referencje.

Czym są referencje i personal statement?

Referencją określa się list wystawiony dla studentów z Polski przez profesora, nauczyciela, trenera lub korepetytora. Potwierdza on w nim dotychczasowe umiejętności aplikanta i poleca go jako dobrego kandydata na dany kierunek. Z kolei personal statement to nic innego jak list motywacyjny na studia. Aplikant w sposób merytoryczny przedstawia w nim powody, dla których chce on studiować medycynę za granicą i podjąć się danego zawodu. Celem tego dokumentu jest wyróżnienie się na tle innych kandydatów i przekonanie do siebie komisji rekrutacyjnej. 

Personal statement powinien zawierać jak najwięcej szczegółów na temat tego, co chcesz osiągnąć podczas pracy w danym zawodzie. Należy również przedstawić posiadaną już przez siebie wiedzę, a także doświadczenie zawodowe i umiejętności, o ile już takowe nabyłeś. Warto również wspomnieć o swoim zaangażowaniu związanym z medycyną i służbą zdrowia oraz przedstawić dotychczasowe osiągnięcia akademickie (może to być wygranie jakiejś olimpiady lub konkursu). Dobrą opcją jest również poinformowanie komisji o swoich pasjach i zainteresowaniach.

Wymagane testy

Co ważne, aby móc złożyć podanie na medycynę konieczne jest zdanie paru testów. Pierwszym z nich jest zaliczenie tzw. testu na medycynę, czyli UK CAT (United Kingdom Clinical Aptitude Test). W Polsce jest on dostępny w dwóch miastach: Warszawie i Krakowie. Ostatecznym terminem, w którym można do niego przystąpić, jest 2 października. Aby dostać się na studia medyczne w Wielkiej Brytanii, konieczne jest również zaliczenie testu językowego IELTS. Jaki wynik jest wymagany? Tak naprawdę, w dużej mierze zależy to od danej uczelni. Najczęściej potrzeba wyniku od 7.0 do 8.0.

Studia medyczne w Stanach Zjednoczonych

No dobrze, a jak to wygląda w Stanach Zjednoczonych? Tam, aby aplikować na jakikolwiek kierunek związany z medycyną, należy najpierw ukończyć czteroletnie studia licencjackie i uzyskać dobry wynik z testu MCAT (Medical College Admission Test). Formularz dotyczący rekrutacji przesyła się za pomocą systemu AMCAS (American Medical College Application Service). Do aplikacji wymagane jest zdanie egzaminów językowych: TOEFL oraz SAT. Konieczne jest również załączenie:

 • świadectwa maturalnego,
 • świadectwa ukończenia szkoły średniej,
 • referencji od nauczycieli.
 • eseju aplikacyjnego,
 • raportu o szkole.

Warto również wspomnieć o tym, że ostatnim etapem procesu rekrutacji jest tu interview, czyli rozmowa kwalifikacyjna. Najczęściej odbywa się ona przez telefon lub Skype. Pamiętaj, że w Stanach Zjednoczonych rekruter ma obowiązek odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania – tak samo, jak Ty masz obowiązek odpowiedzieć na jego pytania.

Aplikacja na studia za granicą – tłumaczenia

Aplikacja na studia medyczne za granicą nie jest tak trudna, jak mogłoby się to wydawać. Głównym problemem podczas rekrutacji jest zadbanie o dopełnienie wszystkich formalności i wypełnienie dokumentów w języku angielskim lub w innym języku – niektóre uczelnie mogą wymagać dokumentów wyłącznie w języku angielskim, inne w procesie aplikacji będą wymagać dokumentów w swoim urzędowym języku. Tak się składa, że akurat w tej kwestii możemy Ci pomóc. W TurboTłumaczeniach oferujemy wysokiej jakości tłumaczenia dokumentów online. Działamy szybko, profesjonalnie i 24 godziny na dobę. Z chęcią wesprzemy Cię w realizacji Twojego marzenia.

Studiowanie kierunku medycznego za granicą

Studenci medyczni mogą rozpocząć studia za granicą, co jest jednoznaczne ze zdobyciem cennego doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Wybierając studia poza granicami Polski, zyskujesz gwarancję dostępu do najnowszych osiągnięć medycyny i profesjonalnego sprzętu. Pozwala na naukę lub podszlifowanie języka obcego w konkretnej specjalizacji i zapoznanie się z kulturą innego kraju. Studia w Polsce nie zawsze dają takie możliwości.

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, każdy, kto tylko tego chce może podjąć się próby ukończenia zagranicznego uniwersytetu. Jeżeli i Ty pragniesz poszerzyć swoje horyzonty i spróbować swoich sił na uczelni w innym kraju – nie zwlekaj dłużej. Wszystko jest na wyciągnięcie Twojej ręki. Jedyne co musisz zrobić, to zacząć działać.

Chcesz studiować za granicą? Przetłumacz dokumenty aplikacyjne!

Najczęściej zadawane pytania:

Jak dostać się na studia za granicą?


Proces aplikacyjny różni się w zależności od kraju. Zarówno pod względem wymaganych dokumentów, kosztów i tego, co ze sobą zabrać w walizce. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór interesującego Ciebie kraju, wytypowanie docelowych uczelni i weryfikację wymagań aplikacyjnych.

Co wybrać – studia w Polsce czy za granicą?


To zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Uniwersytety medyczne w Polsce są na przyzwoitym poziomie, oferują również zajęcia praktyczne w dobrze wyposażonych ośrodkach medycznych. Chociaż nie jest to zasadą. Studiując za granicą z całą pewnością podniesiesz swoje kompetencje językowe, co ułatwi Ci podjęcie pracy poza granicami Polski.

Jak studia za granicą to gdzie?


Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Najlepiej wybrać po prostu prestiżowe uczelnie, abyś mógł wyróżnić się na rynku pracy. Dobrym rozwiązaniem są renomowane ośrodki medyczne we Francji, w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, a także we Włoszech.

Ile kosztują studia za granicą?


To zależy od uczelni i kraju. Jak informuje businessinsider, ukończenie studiów np. w USA to koszt rzędu 25 100 – 32 300 zł. Dużo taniej jest w Wielkiej Brytanii, bo 9 200 – 11 400 zł. Są to uśrednione wartości dla TOP 10 uczelni w danym kraju.