Studia za granicą – kto by o nich nie marzył? Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, pozwalające na zdobycie nowych, ciekawych doświadczeń i rozpoczęcie wspaniałej przygody. Dodatkowo decyzja ta niesie za sobą wiele korzyści, takich jak nauka języka czy poznanie kultury danego kraju. Jeżeli zawsze zastanawiałeś się, co zrobić, aby móc studiować za granicą, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dzieli Cię od tego tylko 9 kroków. Sprawdź jakich.

Wyjeżdżasz na studia? Przetłumacz dokumenty!

1. Studia w Danii, a może studia we Włoszech? Zacznij od wyboru kraju

Pierwsze co musisz zrobić, to wybrać kraj, w którym chcesz studiować. Na co powinieneś zwrócić uwagę? W szczególności na to, czy:

  • znasz język danego kraju,
  • interesuje Cię jego kultura,
  • odpowiada Ci panujący w nim system nauczania. 

Przyjrzyj się również kwestią finansowym. Niektóre państwa oferują studia za granicą za darmo. Dobrym przykładem są studia w Danii. Oprócz tego, że są bezpłatne, to reprezentują naprawdę wysoki poziom edukacji. Jeżeli chodzi o oszczędność pieniędzy, ciekawą opcją są również studia we Włoszech. Dlaczego? Ponieważ Włochy to jeden z najtańszych krajów w Europie.

2. Studia za granicą – medycyna czy informatyka? Wybierz odpowiednią uczelnię i kierunek

Co dalej? Pomyśl o wyborze kierunku i uniwersytetu, na którym chcesz studiować. Sprawdź, czy dana uczelnia jest przyjazna dla zagranicznych studentów (np. czy oferuje jakieś wspierające programy). Upewnij się, że spełnia ona Twoje oczekiwania i przejrzyj listę dostępnych na niej kierunków. Wybierz ten, który najbardziej Cię interesuje – w końcu to od niego zależy Twoja przyszła kariera. Pamiętaj, że podanie możesz złożyć na więcej niż jeden uniwersytet i kierunek.

Jaki kierunek wybrać? Sprawdź wymagania uniwersytetu

Ważne jest również sprawdzenie wymagań, stawianych przez dany uniwersytet. Np. studia medyczne za granicą często wymagają zaliczenia specjalnych testów. Co więcej, medycyna na studiach za granicą bardzo często wiąże się z wysokimi kosztami. Zanim więc zdecydujesz się na jakikolwiek kierunek, koniecznie sprawdź, czy jesteś w stanie spełnić wszystkie wymagania rekrutacyjne.

3. Studia za granicą – spełnij odpowiednie wymagania

Jakie są inne wymagania, jakie trzeba spełnić, aby rozpocząć studia za granicą? Zdecydowana większość uniwersytetów oczekuje od kandydatów zdania specjalnych egzaminów językowych i posiadania certyfikatów, takich jak IELTS lub TOEFL. 

Koniecznie sprawdź, jakiego wyniku wymaga interesująca Cię uczelnia i czy jesteś w stanie go osiągnąć. Egzaminy te wiążą się bowiem z niemałymi kosztami. Pamiętaj więc o tym, aby odpowiednio się do nich przygotować. Co ciekawe, nie każdy uniwersytet wymaga ów certyfikatów. Czasem wystarczy polska matura z języka angielskiego.

4. Zagraniczne studia? Uzyskaj rekomendacje

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Decydując się na zagraniczne studia, warto pomyśleć o rekomendacji od Twojego nauczyciela lub pracodawcy. Nie jest ona konieczna, lecz może okazać się bardzo przydatna. Opisanie Cię jako starannego i ambitnego ucznia/pracownika, z pewnością przykuje uwagę komisji rekrutacyjnej. Pamiętaj jednak, że taki list rekomendacyjny powinien zostać odpowiednio przetłumaczony. Najlepiej zostaw to naszym TURBOtłumaczom. Oni z chęcią Ci pomogą.

5. Napisz esej lub list motywacyjny i studiuj za granicą

Przyszła pora na jeden z najważniejszych kroków, jakim jest napisanie eseju lub listu motywacyjnego. Dlaczego jest on tak istotny? Ponieważ ma on duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o Twoim przyjęciu przez komisję rekrutacyjną. 

Dokument taki powinien zostać wykonany z najwyższą starannością. Pamiętaj, aby dobrze uzasadnić i poprzeć przykładami swoje stwierdzenia. Zadbaj o to, aby przedstawić siebie z jak najlepszej strony. Jako że jest to jedna z najważniejszych spraw, nie zostawiaj jej na sam koniec.

6. Zadbaj o stypendia i dotacje na zagranicznych studiach

Studiowanie za granicą wiąże się z niemałymi kosztami. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Z pomocą przychodzą uniwersytety oraz niektóre podmioty prywatne i państwowe. Wiele z nich oferuje środki pomocy finansowej, takie jak programy stypendialne czy dotacje.

Zadbanie o nie to Twój następny krok w drodze do studiowania za granicą. Koniecznie dowiedz się, skąd możesz otrzymywać pieniądze i jakie musisz spełnić wobec tego warunki. Co ważne, wniosek o stypendium powinieneś złożyć przed przyjęciem na studia, wraz z innymi dokumentami rekrutacyjnymi.

7. Studia za granicą? Nie zapomnij wysłać niezbędnych dokumentów

Co dalej? Wszystkie dokumenty, wraz z wymaganymi certyfikatami i dyplomami, powinieneś zebrać i wysłać na wymarzoną uczelnię. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, koniecznie wejdź na stronę internetową uniwersytetu i upewnij się, że masz wszystkie wymagane papiery. 

 

Zwróć też uwagę na termin ich składania. Może się okazać, że jest on zupełnie inny niż na pozostałych uczelniach. Dokumenty możesz wysłać pocztą lub poprzez e-mail (w zależności od tego, co jest napisane na stronie uniwersytetu). Gdy już to zrobisz, upewnij się, że wszystko dotarło na miejsce. W tym celu skontaktuj się z uczelnią minimum po upływie tygodnia.

8. Zagraniczne studia – co dalej? Zaczekaj na decyzję uniwersytetu

Jaki jest następny krok? Tak naprawdę pozostało Ci już tylko czekać na decyzję komisji rekrutacyjnej. Po około 2 lub 3 tygodniach w Twojej skrzynce pocztowej powinien znaleźć się list mówiący o akceptacji, warunkowym przyjęciu lub odrzuceniu Twojego wniosku. Równie dobrze decyzje możesz otrzymać poprzez pocztę elektroniczną. Pamiętaj więc, aby regularnie sprawdzać swoją internetową skrzynkę.

9. Jak studiować za granicą?

Po otrzymaniu listu pozostała już najłatwiejsza i najprzyjemniejsza rzecz. W przypadku gdy złożyłeś podanie do kilku uniwersytetów – musisz wybrać ten najbardziej Ci odpowiadający. Swoją decyzję wyślij mailem lub zaakceptuj ofertę poprzez elektroniczny system uczelni, jeśli takowy posiada. Następnie wpłać zaliczkę i przygotuj się na przygodę życia.

Jak dostać się na studia za granicą?

Wiesz już, jak studiować za granicą i na co zwrócić szczególną uwagę. Taki krok to szansa na przeżycie niesamowitej przygody i zyskanie wielu nowych doświadczeń. Sam widzisz, jakie to proste. Nie zwlekaj i zacznij się przygotowywać już dziś. Jeżeli będziesz potrzebował tłumaczenia dokumentów, koniecznie daj nam znać. Z chęcią Ci pomożemy i wesprzemy Cię w realizacji Twojego marzenia. Powodzenia!

TURBOtłumaczenia dokumentów na uczelnię. Przez Internet 24/7