Nie raz pewnie zdarzyło Ci się trafić na stronę w języku obcym, na której potrzebowałeś znaleźć ogólną informację o firmie i jej ofercie czy przeczytać komentarz do tutorialu w formie wideo. W takich sytuacjach w sukurs przychodzi tłumaczenie stron internetowych, które przeglądarka wykonuje automatycznie, w czasie rzeczywistym. Spójrzmy, jak to działa na przykładzie Chrome.


Tłumaczymy na wszystkie języki świata


Liczba instalacji przeglądarki, która jest flagowym produktem firmy Google, w 2016 roku przekroczyła dwa biliony, co daje jej pierwsze miejsce na świecie, jeśli chodzi o wykorzystanie podobnych narzędzi przez użytkowników. W styczniu 2019 roku udział Google Chrome w rynku przeglądarek internetowych wyniósł 62,9% (na drugim miejscu, daleko w tyle, jest Safari z wynikiem 14,3%).

Jeśli chodzi o tłumaczenie witryn, to przeglądarka robi to automatycznie (choć w konkretnych przypadkach będzie potrzebna niewielka zmiana w ustawieniach usługi).

Tłumaczenie serwisów w wersji desktopowej

Sprawa jest prosta — otwierasz dowolną stronę internetową w języku obcym i klikasz u góry „Przetłumacz tę stronę”:

Jeśli nie widzisz podobnej ikonki, kliknij prawym klawiszem w dowolnym miejscu na stronie i wybierz opcję tłumaczenia na liście rozwijanej.

Możesz też określić w ustawieniach wyszukiwarki, czy chcesz, aby Chrome automatycznie proponowała tłumaczenie treści.

W tym celu kliknij przycisk „Więcej” w prawym górnym rogu i wybierz opcję „Ustawienia”:

Następnie idź według ścieżki, aby zaznaczyć konkretną opcję: „Ustawienia” -> „Zaawansowane” -> „Języki” -> „Proponuj tłumaczenie stron w obcych językach”.


Tłumaczenia witryn internetowych w dogadamycie.pl jest proste


Tłumaczenie serwisów w wersji mobilnej

Zobaczmy, jak Chrome radzi sobie z tłumaczeniem stron internetowych na smartfonie z Androidem (system jest nadal liderem jeśli chodzi o urządzenia mobilne; w marcu 2019 roku jego udziały w rynku wyniosły 75,33%).

Po wejściu na stronę w języku obcym w dole ekranu pojawia się opcja tłumaczenia strony

Jeśli natomiast chcesz ją włączyć, wyłączyć lub edytować, kliknij przycisk „Więcej” w prawym górnym rogu ekranu, a potem wybierz „Ustawienia” na liście rozwijanej i przejdź dokładnie te same kroki, co opisane powyżej dla wersji desktopowej.


Masz stronę internetową?