Niemiecki to wspaniały język. Jego liczne podobieństwa do języka angielskiego sprawiają, że dla osób anglojęzycznych jest on jednym z najłatwiejszych do nauki. Co więcej, fakt, że słowa mogą mieć wielkość nawet 60 liter sprawia, że jest on bardzo fascynujący. Zastanawiasz się, w jakich krajach mówi się po niemiecku? Ciekawi Cię liczba osób posługująca się nim na całym świecie? Czytaj dalej.

Tłumaczenie niemieckiego? Wyceń i zamów online!

Język niemiecki – nie tylko w Niemczech

Na świecie istnieje około 130 milionów osób posługujących się językiem niemieckim. Zdecydowana większość z nich znajduje się w krajach Europy, głównie w jej środkowej i zachodniej części. Istnieje sześć państw, w których język niemiecki jest przynajmniej jednym z oficjalnych języków urzędowych. 

Niemcy 

Nie ma chyba wątpliwości, że największa liczba osób mówiąca w języku niemieckim znajduje się w Niemczech. Kraj ten zamieszkuje około 84,9 mln osób, z czego ponad 75 mln (92%) mówi po niemiecku. Kolejne 5,6 miliona osób (7%) posługuje się nim jako drugim językiem. Warto również wspomnieć o tym, że język niemiecki jest jedynym językiem urzędowym obowiązującym w Niemczech. 

Austria

Gdzie jeszcze język niemiecki jest językiem urzędowym? U południowych sąsiadów Niemiec, czyli u Austriaków. Jest to drugi kraj pod względem liczby niemieckich native speakerów. W Austrii ponad 8 milionów osób posługuje się językiem niemieckim jako językiem ojczystym. W ujęciu procentowym to właśnie w Austrii większa część ludności posługuje się niemieckim, niż w samych Niemczech (odpowiednio 93% i 92%). Warto również wspomnieć o tym, że około 500 000 Austriaków posługuje się niemieckim jako drugim językiem. 

Szwajcaria

Szwajcaria również zajmuje ważne miejsce na każdej niemieckojęzycznej mapie Europy. Kraj ten jest domem dla ponad 5,3 miliona rodzimych użytkowników języka niemieckiego. Stanowią oni około 64% całej populacji Szwajcarii. Co więcej, około 400 tys. mieszkańców Szwajcarii posługuje się niemieckim jako drugim językiem. W Szwajcarii, niemiecki jest jednym z czterech języków urzędowych, z których każdy ma równy status, pomimo bardzo zróżnicowanej liczby użytkowników. Pozostałe trzy języki urzędowe to francuski, włoski i romański. 

Belgia

Następnym punktem na naszej trasie po niemieckojęzycznej Europie jest Belgia, gdzie niderlandzki, francuski i niemiecki są trzema językami urzędowymi. Mimo to, językiem niemieckim posługuje się mniej niż 1% populacji Belgii, a kraj ten jest domem dla zaledwie 73 tys. rodzimych użytkowników tego języka. Jednak około 2,4 miliona Belgów posługuje się niemieckim jako drugim językiem, co stanowi około 22% całej populacji kraju. 

Luksemburg

Kolejnym niemieckojęzycznym krajem w Europie jest Luksemburg, gdzie obok francuskiego i luksemburskiego, językiem urzędowym jest również niemiecki. Sytuacja w Luksemburgu jest podobna do tej w Belgii, ponieważ tylko niewielki odsetek osób (11 000, czyli 2% całej populacji) posługuje się natywnie językiem niemieckim. Natomiast osób posługujących się nim jako drugim językiem jest 380 000, co stanowi 67,5% ludności Luksemburga. 

Liechtenstein

W języku niemieckim mówi się również w Liechtensteinie. Jest to maleńki, malowniczy kraj, położony między Szwajcarią a Austrią. Ponad 32 000 osób (86% populacji) mówi tam po niemiecku, a ponad 5 000 (pozostałe 14%) posługuje się nim jako drugim językiem. Co ciekawe, niemiecki jest tam jedynym językiem urzędowym.

Południowy Tyrol – Włochy

W jakich krajach mówi się po niemiecku, poza tymi wyżej wspomnianymi? Są to Włochy, a tak konkretnie to Południowy Tyrol. Co więcej, niemiecki jest tam uznawany za język urzędowy.

Południowy Tyrol, położony w północnych Włoszech, graniczy z Austrią, co zapewnia mu wyraźne geograficzne powiązanie z językiem niemieckim, jak również z włoskim, który jest drugim językiem urzędowym tej prowincji. W południowym Tyrolu mieszka ponad 350 000 osób posługujących się językiem niemieckim, które stanowią prawie 70% ludności prowincji.

Województwo Opolskie i Śląskie – Polska

Co ciekawe, Polska również jest krajem, w którym język niemiecki uznawany jest za urzędowy. Jednak nie na terenie całego kraju, a w wybranych obszarach administracyjnych. A tak konkretnie to niemiecki jest urzędowym pomocniczym w 22 gminach w obrębie województwa opolskiego. Ciekawostką jest też fakt, że w tychże gminach występuje również dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne.

A ilu Niemców mieszka w Polsce? Według oficjalnych danych jest to ok. 150 tysięcy osób. Zdecydowana większość znajduje się w województwach śląskim i opolskim, z naciskiem na to drugie. W obu tych regionach mieszka około 113 tys. Niemców, z czego w samym tylko opolskim ok. 78 tys.

W jakich krajach mówi się po niemiecku?

Podczas gdy tylko sześć krajów oficjalnie posługuje się językiem niemieckim, znaczące skupiska rodzimych użytkowników tego języka znajdują się w co najmniej 42 krajach na całym świecie. Przyjrzyjmy się teraz niektórym z tych większych skupisk ludności niemieckojęzycznej. 

Brazylia

Chociaż Brazylia jest krajem w przeważającej części portugalskojęzycznym, to około 1,5 miliona Brazylijczyków posługuje się językiem niemieckim jako językiem ojczystym. W stanie Espírito Santo jest on uznawany za język kultury całego stanu, a w niektórych gminach używa się jego niestandardowych dialektów. W ostatnich latach język ten jest coraz częściej chroniony jako część dziedzictwa kulturowego.

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych mieszka około 1,4 miliona rodzimych użytkowników języka niemieckiego. W stanie Północna Dakota niemiecki jest drugim najczęściej używanym językiem zaraz po angielskim, podczas gdy w kolejnych 16 stanach jest trzecim najczęściej używanym językiem (po angielskim i hiszpańskim)

Namibia

Kraje niemieckojęzyczne w Afryce są bardzo nieliczne. Do wyjątków należy średniej wielkości państwo, położone w południowej części kontynentu. Od ponad dwóch dekad jedynym językiem urzędowym w Namibii (bo o tym państwie mowa) jest angielski, to niemiecki jest tam nadal uznawany za język regionalny. Na równi zresztą z językami afrikaans i ovambo.

Samym niemieckim posługuje się około 31 tys. Namibijczyków, a dziesiątki tysięcy, szczególnie w środkowej i południowej części kraju, używa go jako drugiego języka. Język niemiecki jest tam na tyle rozpowszechniony, że naucza się go w wielu namibijskich szkołach. Co więcej, w kraju jest niemieckojęzyczna gazeta codzienna. 

Francja i Kanada

Chociaż Francja nie jest oficjalnie jednym z krajów niemieckojęzycznych w Europie, to jednak zamieszkuje ją spora liczba osób posługujących się językiem niemieckim. Jest ich około 750 tys. To mniej więcej 1,2% całej francuskiej populacji.

Podobnie wygląda to w Kanadzie. Mieszka tam ponad 600 tys. osób posługujących się językiem niemieckim. Są oni rozproszeni po całym kraju, a główne skupiska znajdują się w Kolumbii Brytyjskiej i Ontario. 

Jakie są odmiany języka niemieckiego?

Standardowy język niemiecki używany w Niemczech różni się znacznie od odmian tego języka używanych w innych częściach świata. Większość jego odmian jest wzajemnie zrozumiała, ale istnieją znaczące różnice w wymowie, gramatyce czy ortografii. Tak jak w przypadku innych języków, im bliższe położenie geograficzne, tym bardziej podobne są poszczególne odmiany. Przyjrzyjmy się bliżej tym regionalnym odmianom i dialektom.

Język austriacki niemiecki

Język austriacki jest wzajemnie zrozumiały ze standardowym niemieckim, chociaż istnieje wiele słów, które różnią się między tymi dwoma językami. Na przykład w Niemczech można zjeść kartoffel, tomate i hackfleisch (ziemniaki, pomidory i mielona wołowina), ale w Austrii trzeba zamówić erdapfel, paradeiser i faschiertes, aby cieszyć się tymi samymi potrawami. 

Akcenty w obu językach są różne. Dzięki ścisłej współpracy językowej istnieje między nimi stosunkowo niewiele różnic gramatycznych.

Szwajcarski niemiecki

W Szwajcarii mieszkają zarówno osoby posługujące się językiem niemieckim szwajcarskim, jak i standardowym niemieckim. Przy czym liczba osób posługujących się tym pierwszym przewyższa liczbę osób posługujących się drugim w stosunku około sześć do jednego. 

Podobnie jak w przypadku niemieckiego austriackiego, szwajcarski niemiecki w piśmie jest bardzo podobny do niemieckiego standardowego. Jedną znaczącą różnicą jest to, że szwajcarski niemiecki nie używa eszett (ß), ale zamiast tego używa podwójnego s (ss). 

Namibijski niemiecki

Nie wszystkie kraje, w których mówi się po niemiecku, trzymają się tak ściśle standardu niemieckiego. Namibijski niemiecki zawiera wiele słów z afrikaans, angielskiego, Ovambo i innych języków Bantu. 

Język ten charakteryzuje się uproszczeniem w porównaniu z niemieckim standardowym. Określany jest jako Südwesterdeutsch, choć młodsi Namibijczycy nazywają go również Namsläng (czyli namibijski slang).

Dlaczego warto wiedzieć, w jakich krajach mówi się po niemiecku?

Wiesz już, w jakich krajach mówi się po niemiecku, ale po co Ci właściwie ta wiedza? W owym języku porozumiewa się naprawdę wiele osób. Co za tym idzie, jego znajomość jest bardzo przydatna, zwłaszcza w świecie biznesu. Dodatkowo niemiecki jest trzecim najczęściej używanym językiem w Internecie, a około 6% wszystkich stron internetowych udostępnia swoje treści właśnie w nim. Co to oznacza? A to, że promując swoje treści w języku niemieckim, możesz pozyskać wielu nowych zagranicznych klientów i partnerów biznesowych.

Język niemiecki – tłumaczenia

Co w przypadku gdy nie znasz tego języka? Zawsze możesz zlecić tłumaczenie na niemiecki. W TURBOtłumaczeniach zrobisz to w bardzo prosty i szybki sposób – czyli online. Nasi tłumacze niemieckiego wykazują się nie tylko umiejętnościami językowymi na wysokim poziomie, ale i znajomością kultury narodów posługujących się tym językiem. Przekonaj się sam i zamów bezpłatną TURBOwycenę.

Tłumaczenie niemieckiego? Wyceń i zamów online!

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie są odmiany języka niemieckiego?


Język austriacki niemiecki
Język szwajcarski niemiecki
Język namibijski niemiecki

Do tego liczne odmiany w niemieckich landach.

W jakich krajach mówi się po niemiecku?


1. Niemcy
2. Austria
3. Szwajcaria
4. Belgia
5. Luksemburg
6. Liechtenstein
7. Kanada
8. Francja
9. Stany Zjednoczone
10. Brazylia
11. Namibia
12. Południowy Tyrol – Włochy
13. Województwa opolskie i śląskie – Polska